Nový zákon o dorovnávacej dani. Koho sa týka a čo by ste mali vedieť?

Nový zákon o dorovnávacej dani. Koho sa týka a čo by ste mali vedieť?

Slovenská vláda plánuje zavedenie európskej smernice o minimálnej dani pomocou nového zákona. Tento zákon zmení spôsob platenia daní v prípade nadnárodných spoločností a veľkých vnútroštátnych skupín.

Návrh ešte nie je právoplatný, no napriek tomu už stihol vyvolať obavy a dotazy. Tie by však nemali byť oprávnené. Zavedením tejto reformy by Slovensko malo nielen zabezpečiť vyššie príjmy do štátneho rozpočtu, ale i implementovať tzv. *Pilier 2 iniciatívy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) k reforme medzinárodného zdaňovania, čo je v rámci EU našou povinnosťou.

*Pilier 2 alebo druhý pilier reformy OECD v oblasti medzinárodného zdaňovania je vlastne dohoda, ktorá umožňuje zavedenie minimálnej dane. Jej cieľom je zabezpečiť rovnocenné zdaňovanie a minimalizáciu úniku daní.

Príklad: Medzinárodné firmy sa často vyhýbajú plateniu daní v jednej krajine s cieľom získať daňové výhody v inej krajine. Práve tomuto sa snaží táto iniciatíva zabrániť.

Pre viac informácií o tejto dohode čítajte tu.

OECD zákon


Ako by mal daný zákon fungovať?

V skratke ide o to, že firmy by mali platiť minimálne 15 % dane zo svojich ziskov. Týka sa to veľkých firiem, ktoré majú ročný obrat od 750 miliónov EUR vyššie.

Ako príklad si predstavte, že veľká zahraničná firma má pobočku na Slovensku, odkiaľ má zisky. Slovensku by však odviedla len 10% na daniach a zvyšných 5% by bolo zdanených v krajine, kde sa nachádza materská firma. Po zavedení európskej smernice o minimálnej dani bude však týchto 5% zdanených na Slovensku ako dorovnávacia daň. Vďaka tomu, následne tieto financie skončia v štátnom rozpočte Slovenskej Republiky.

Viac sa môžete dozvedieť priamo v návrhu zákona o dorovnávacej dani alebo na webe Ministerstva financií SR.

Zaujímajú Vás podobné články? Je určitá téma, o ktorej by ste sa chceli dozvedieť viac? Neváhajte nás kontaktovať a písať nám Vaše otázky i dotazy na taxlaw@taxlaw.sk. Sme tu pre Vás a prinášame Vám slobodné podnikanie.

Článok spracovala Brigita Vachová.

Späť k článkom

Leave a Reply

Your email address will not be published.